27 a kus - tváří Luny :)

Opět se vracím k védské astrologii a dnes bych chtěla psát o Nakshatrách.
Jedná se o velice detailně popsané tváře LUNY, které ve védské astrologii představují malinko něco jiného, než je běžné u nás na západě.

Východ na důležitost Luny hledí převážně ze dvou důvodů:

1. Luna představuje samozřejmě Matku, vztah k ní, naše nejhlubší nitro
2. Luna představuje druh našeho vědomí - tedy způsob, jakým přemýšlíme - a díky tomu i jaké máme emoce, jak se projevují, jak je zvládáme:)

Na západě se povětšinou orientujeme podle postavení Slunce, tedy říkáme si: ty jsi Beran, ty jsi Býk apod.
Ale v Indii bývalo přinejmenším v minulosti zvykem popisovat právě znamení Luny. A to nejen ledajaké, ale právě znamení vycházející z Nakshater.


Každá Nakshatra také nese konkrétní zvuk např. De, Do, Cha, Chi (a používali se podle padas). V jisté době začínající písmena jmen vyjadřovala právě narození do určité Nakshatry.

Protože Luna se pohybuje ve svých fázích po dobu přibližně 27,3 dne, je i Nakshater 28 (ano, jedna je kratší a má specifický význam, k tomu se dostanu u jednotlivých popisů).
Každá obsahuje celistvý mytologický příběh, každá má svého Deity, božstvo, které ji představuje, ochraňuje a také svoje vlastní souhvězdí viditelné na noční obloze.

Nakshatry nesou tři základní Guny, jsou buď satwické, rajasické nebo tamasické.

Každá Nakshatra má svoje konkrétní specifikace. Vládne jí některá z planet, dokonce i Rahu a Ketu. Narození do určité Nakshatry nastavuje sled období, říká se jim Mahadasha a určuje, jak půjdou po sobě.

Pro bližší rozdělení mají ještě Nakshatry takzvané Padas. Každá Nakshatra je rozdělena na čtyři menší díly, které jsou opět rozděleny jednotlivým planetám a ty těmto padám vládnou.

Je důležité si uvědomit, že tyto detailnější rozbory jsou možné pouze s velmi přesným časem narození.

Nejen samotné Pady, ale také všechny "Divisional Charts" nebo-li podrobnější výpočty týkající se všech odvětví života, jsou přímo závislé na přesnosti času. Posouvají se totiž téměř vždy každých 15min.

I v tomto východním pohledu záleží na přesné poloze Luny dané Nakshatry.
Tedy na tom, ve kterém Domě se nachází, jestli je v konjunkci s některou planetou, jestli na ní je vržen nějaký aspekt jiné planety a v neposlední řadě jsou důležité i konkrétní stupně umístění a samozřejmě kompletní pohled na sílu daného horoskopu.

Ani samotnou Nakshatru a Lunu nelze oddělit od zbytku horoskopu. Pouze kompletní pohled dokáže vyjmout důležité souvislosti ohledně otázek, které člověk může mít ke svým schopnostem, možnostem i slabostem.


Přesto mě setkání před mnoha lety s detailním popisem Nakshater uchvátilo neb odpovědi, které neměla západní astrologie, se zdáli v podání prastarých véd naprosto čitelné a jednoznačné.

Nakshatry po mnoho století významně určovaly způsob výběru partnerů, protože indický astrolog hloubavě zkoumal, jestli dva jedinci spolu dokáží vytvořit smysluplné manželství, především s ohledem na společné potomky a zachování majetku.
Byla to jistá (a myslím, že dodnes pro mnohé je) berlička při domluvených manželstvích.

Důraz byl kladen i na určení možnosti odchodu do ášramu neb někteří z nás se cítí šťastnější, pokud postupují směrem k Bohu a rozvíjejí duchovní cestu.


Nakshatry svojí propracovaností umožňují jiný pohled na naše schopnosti a slabosti. Navíc, díky hindské praktičnosti, přinášejí i konkrétní kroky v případě, že bychom chtěli naše psyché posilnit, uklidnit nebo jednoduše harmonizovat.

S láskou (nejen) k Luně,
Silvia

Nakshatry:

1. Ashwini
2. Brahmani
3. Krittika
4. Rohini
5. Mragasira
6. Ardra
7. Punarvasu
8. Pushya
9. Ashleysha
10. Magha
11. Purva Phalguni
12. Uttara Phalguni
13. Hasta
14. Chitra
15. Swati
16. Vishaka
17. Anuradha
18. Jyeshta
19. Moola
20. Purva Ashada
21. Uttara Ashada
22. Abhijit
23. Shravana
24. Dhanista
25. Satabhista
26. Purva Bhadrapada
27. Uttara Bhadrapada
28. Rewati

Archivy

Kontakty

Silvia       +420 775 362 796
Martin     +420 777 153 648
E-mail:     skalacenterinfo@gmail.com

FIO účet: 2901754458/2010

Jsme na sítích:

Copyright 2024 © All Rights Reserved