Arteterapie jako cesta k sobě

Slovo umění je z názvu na první pohled patrné a já si popravdě myslím, že v každém z nás žije duše umělce, ať už se projevuje vědomě nebo třeba jen v našem přístupu ke světu, v lásce či obdivu ke krásným věcem, případně rannímu zpěvu ve sprše.

V technikách, které pravidelně ukazujeme v našich videích, je mnoho variant a způsobů malování, které si dovolím rozvést v tomto článku o trochu víc.


Barevná harmonie

Arteterapie je psychoterapeutická metoda, při které se pracuje s emocemi a převážně s neracionálními složkami našich bytostí. Jedná se přímo o léčebný postup, kdy se použije výtvarného projevu jako prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky.

Její pozitiva lze využít čistě individuálně nebo také ve skupině. My nejčastěji volíme pastelky a papír,
z praktického důvodu, neboť ty jsou vždy po ruce. Ovšem k samotné tvorbě se dá použít kresba, malba, koláž, práce s hlínou nebo jinými materiály - právě k odhalení niterných pocitů, jejich vytažení na povrch
a k možnosti podívat se na ně z jiného úhlu, s určitým uvolněním a zhmotněným nadhledem.

Tento nenásilný způsob může významně pomoci překonat strach, porozumět sobě i druhým,
vyrovnat se s životními výzvami i změnami. Dá se přitom krásně pracovat se svými sny a léčit různé somatické potíže.

Už když doma otevřete pastelky a nakreslíte to, co vás v tu chvíli zrovna napadá, můžete s trochou snahy najít souvislost s tím, čím se v poslední době nejvíc zabýváte. Tento způsob kreativního projevu se může stát skvělou relaxační technikou.

Úchvatnou skutečností této techniky je, že nemusím vůbec porozumět všemu, co se mi zobrazí v obraze. Samotná ochota se s tím potkat a dovolit, aby se to ukázalo, je již léčivým procesem.
Barvy otevřou cestu k vašemu nitru a mohou vám ukázat potřeby, které bychom jinak v každodenním shonu, přehlédli. A pokud je tato technika použita pro relaxaci, není potřeba obrazům porozumět.
Úplně postačí jim dovolit vzniknout, podobně jako písni a tanci.


Pokud vidím cestu

Barvy se dají použít i pro cestu určitým konkrétním směrem, jestliže tuším, co mě obtěžuje, bolí nebo kde bych chtěla nalézt úlevu. Díky uvolnění, které přichází s malbou, je možné uvidět příčinu problému.

V takovém případě je dobré napsat na papír otázku, případně námět, co kreslím.
Například: moje bolavé koleno.
Potom už jen stačí dovolit našemu nitru, aby zobrazilo důvody bolesti. Tímto vyjadřuji postoj, který mluví o jistém přijetí, a také prvoplánově nic nezatracuje.

Navíc si harmonizačním obrázkem nebo diagnostikou vytváříme naši vlastní malbu, podobně jako bychom si míchali bylinkový čaj nebo třeba homeopatikum. Naše duše, naše nitro, většinou ví úplně nejlépe, co potřebujeme anebo která cesta je pro nás nejschůdnější.

Můžeme sledovat, jak se obrázek postupně mění. Ostré rysy a čáry nám mohou před očima měknout
a objekty, které byly od sebe odděleny, si k sobě zase mohou najít cestu.

Každý kousek poznání sebe sama je nesmírně důležitý.

Právě obracením se na srdce, do našeho nitra, se učíme lépe si porozumět a stává se pro nás snazší
volit vhodné prostředky a my se tak nemusíme spoléhat na pouhý náhodný pokus – omyl.
Dokonce, i kdyby naše "bolest kolene" ustoupila jenom částečně, získáváme zkušenost, že opravdu náš osud, náš život, ovlivňujeme a řídíme především my sami.

Využití je vícero


Intuitivní kreslení umožňuje nenásilným, jemným způsobem, přiblížení ke svým skrytým strachům, stejně jako talentům, jež čekají na své objevení.

Všichni zde sdílíme vnímanou realitu a uvolněným malováním je možné ji dokonce tvořit, ač nám to nemusí být na první pohled patrné.

Postup je tady stejný, jako u diagnostiky nemoci nebo těžkostí, jen s tím rozdílem, že mohu namalovat situaci případně osoby, se kterými nedochází k porozumění a já volením barev i tvarů můžu realitu usmířit.

Ať už je to rodič, kolega z práce nebo bývalý partner, je možné ostré energie okolo nás, neshody i vzdálenost, uklidnit barvami, jako bychom vše omývali vlažnou vodou. Samozřejmě při malování mohou přijít emoce, ať už plné hněvu nebo naopak smíření a slz, všechny tyto projevy jsou žádoucí.
Pozitivní výsledek se často projeví mnohem rychleji, než si dokážeme představit.

Myšlenka, slovo a tah štětcem


Před mnoha tisíci lety člověk vytvářel malby, ať už na kameny nebo na svoje vlastní tělo, nejen za použití červené hlinky. Tato činnost nepředcházela samotnému zvuku, vibraci slova, ale dalo by se říci,
že doplňovala magický svět, ve kterém jsme žili a žijeme.

Stejně jako myšlenka určuje toky energie a reality, slovo doplňuje naši vůli a vyjadřuje naše přání, mají tuto schopnost i naše ruce, které navíc dokáží vyjádřit i věci ležící v hloubce našich bytostí, ještě před slovy.

Naše ruce, když dojdeme k uvolnění, projeví touhy duše i srdce, zcela jedinečným, často pro nás samotné překvapivým způsobem.

Byli jsme svědky vynalézavosti lidí, kteří svoje obrázky použili léčivě a dokonce si je přikládali na tělo, aby na ně mohli působit. Někteří si je věší nad postel nebo v práci nad počítač.
Stejně jako veliké množství dětí používá dnes a denně výtvarné sdělení, ať již prožitých situací nebo jejich vlastních stavů a aktuálních pocitů.
Tato prastará moudrost, lidská schopnost, rozhodně není ztracena a všichni o ní máme záznam
v hloubce našich vlastních buněk.

Jedinečnost každého člověka


Ukazujeme mnoho možností, jak barevnou terapii využít, přesto v každém z nás tkví individuální, nezaměnitelný postup. Tím se snažím vyjádřit, že není nezbytně nutné následovat instrukce,
ale klidně si můžeme hrát a umožnit si nalézt ten náš jedinečný způsob.

Mnohokrát jsme seděli s telefonem na uchu a propiskou tvořili nějaké nedůležité obrazce na nejbližších novinách nebo papíru. Někteří žáci to dělají ve škole a malují si na sešity. I toto je relaxace.


Téměř jakýkoli postup, který nám dovolí obrazně "vypnout", vyprázdnit hlavu, se dá považovat za prospěšný. Pokud totiž uvolním místo ve své mysli, můžou ke mně proudit nové myšlenky i nečekané nápady.
Řešení, která by mně třeba jinak vůbec nenapadla, se mi zjeví před očima, neboť jsem to jistým uvolněním dovolil.

Kouzlo vodovek rozpíjejících se na papíře, voskovek hladících povrch, stejně jako pastelek kopírujících přesný tvar a udávajících směr, přeji každému zažívat nejen za konkrétním účelem, ale skutečně kdykoli, pro čistou radost ze života.

Video na Youtube:

Video Rodiče:

Přejeme vám, abyste se každý den cítili lépe a lépe a váš život měl přinejmenším odstín barevné duhy
na papíře.


Děkuji,
Silvia

Archivy

Kontakty

Silvia       +420 775 362 796
Martin     +420 777 153 648
E-mail:     skalacenterinfo@gmail.com

FIO účet: 2901754458/2010

Jsme na sítích:

Copyright 2024 © All Rights Reserved